444 0 769

Protez

Protez terimi genel anlamda, kaybolan bir organın yerine konan ve bu kayıp organın işlevlerini kısmen de olsa yerine getirebilecek yapay bir parça olarak tanımlanabilmektedir.
 
Diş hekimliğinde protez terimi ise, bir veya daha fazla dişin ve ilişkili yapıların yapay olarak yerine konulmasını ifade etmektedir.
 
Doğal dişlerdeki madde kayıpları ve estetik bozukluklar ile eksik dişler ve ilgili komşu oral ve maksillofasiyal dokuların yapay materyaller ile restore edilmesi, çiğneme ve fonasyon (telaffuz) gibi ağız içi fonksiyonları ve estetiğin iade-idamesi ve okluzyonun düzenlenmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Porselen Lamine Veneer Nedir ?
Porselen Lamina
 
Porselen laminalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen yapraklardır(0,3-0,7 mm). Laminalar, üstün ışık geçirgenlikleri ile doğal dişi taklit eder. Bu tedavi yöntemi dişlerin şekil ve renklerini çok kısa sürede düzeltebilen en estetik tedavi şeklidir.
 
Porselen lamina tedavi sırasında, klasik porselen kaplamalardaki diş kesiminden çok aha az mine dokusu aşındırılır. Hatta günümüzde üst çene dişlerine kesimsiz porselen lamina da yapılabilir. Porselen lamina uygulamalarının diğer önemli bir avantajı tedavi süresi çok kısadır. Hastanın diş eti veya kanal tedavisine ihtiyacı yoksa 5-6 gün içerisinde laminalar uygulanabilir.
 
Porselen laminalar, günümüzdeki yapıştırıcılar ile tecrübeli bir hekim tarafından uygulandığında düşmez. Porselen lamina uygulamalarının 10-20 yıl arasında ömrü vardır. Ancak diş eti çekilmesi veya hastalığı bu süreyi kısaltabilir.
 
Porselen lamina kimlere uygulanabilir?
  • Dişlerinin arasında aralıkları olan kişilere yapılabilir.
  • Ön dişlerinde büyük ve renkleşmiş dolguları olan kişilere uygulanabilir.
  • Diş şekillerini beğenmeyen kişilere yapılabilir. 
  • Ön bölgede ileri diş renkleşmesi olan kişilere (antibiyotik kullanımına bağlı tetrasiklin renkleşmes i, ileri derecedeki sararmalar v.s.) yapılabilir. 
  • Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde uygulanır. 
  • Bu uygulama diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen restorasyonlar yaptırmamış olan hastalara yapılabilir. 
  • Porselen laminalar, diş eti sağlığı iyi olan kişilere veya diş eti sağlığı kazandırıldıktan sonra yapılmalıdır.
Porselen laminalar yapıları nedeniyle leke tutmaz. Çay, kahve, sigara kullanımında bir aşırılık söz konusu değil ise, porselen laminalar iyi bir ağız bakımı ile sararmaz.
Kimler Lamine Veneer Yaptırabilir?
Mine defektleri 
Diastemalar (aralıklı dişler)
Malpoze dişler (yanlış pozisyonlu dişler)
Malforme dişler (formları bozuk dişler)
Malokluzyon (kapanış bozuklukları) 
Kötü restorasyonlar
Yaşlanma
Aşınma, kırık ve kısa dişler
Renklenme (tetrasiklin renklenmesi, devital dişler, florozis, yaşa bağlı renklenme)
Çene Eklemi Rahatsızlıkları
Çene eklemi rahatsızlığı tek başına bir rahatsızlık değil, çiğneme kasları ve çene eklemini de etkileyen genellikle ağrılı şikâyetler grubudur. Çene eklemi rahatsızlığının toplumda görülme sıklığı oldukça fazladır. Kadınların erkeklerden daha fazla bu rahatsızlıktan şikâyetçi olduğu da bilinmektedir. Çene eklemi rahatsızlığı her yaştaki insanda görülebilir. Ancak sevindirici olan eklem bölgesinde ağrı olan herkes çene eklemi rahatsızlığına sahip demek değildir. Genellikle eklem bölgesinin rahat olmaması sık rastlanan ve zaman zaman ağrılı olan bir durumdur ve çoğunlukla küçük bir tedaviyle geçer. Ancak belli bir oranda hastada ciddi çene eklemi rahatsızlığı görülebilir.
Estetik Restorasyonlar (Zirkonyum ve Tam Seramik)
Uzun yıllardan bu yana, diş hekimliğinde kullanılan porselenin kırılgan yapısının engellenmesi ve ağız ortamındaki çiğneme kuvvetlerine dayanabilmesi için porselen, bir metal alt yapı ile desteklenmekteydi. Ancak metal alt yapı, porselenin altından yansıyarak doğal diş görüntüsünü engellemekte ve estetik kalitesi düşük olan restorasyonlar yapılmaktaydı. Teknolojinin gelişmesi ile günümüzde artık alt yapıları metal olan porselen restorasyonlar yerine, tam seramik ve zirkonyum restorasyonlar kullanılmaya başlanmıştır.
 
Tam seramik restorasyonlarda metal alt yapı yerine güçlendirilmiş porselenler, zirkonyum restorasyonlarda ise zirkonya elementi kullanılmaktadır. Yapılacak olan dişin rengine göre bu malzemeleri de renklendirmek mümkündür. Estetik kalitenin çok yüksek olduğu bu restorasyonlar uzun ömürlü ve kullanışlıdırlar. Empress veya Zirkonyum diye adlandırılan bu restorasyonlar sayesinde doğal dişe en yakın estetik görüntü elde edilmektedir. Bu yüksek estetik kalitenin yanında ağız içindeki çiğneme kuvvetlerine karşı en az metal destekli porselenler kadar dirençli ve uzun ömürlü restorasyonlardır. Doğru bir şekilde planlandığında her türlü vakada ve ağızda kullanımları mümkündür.