444 0 769

Endodonti Tedavisi (Kanal Tedavisi)

Dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan diş hekimliği dalıdır. Dişin sert tabakalarının ortasında canlılığı sağlayan damar ve sinirlerin olduğu pulpa dokusu kök ucuna kadar uzanır. Bu doku iltihaplandığı ya da zarar gördüğü durumlarda alınarak doldurulur. Yapılan bu tedaviye kanal tedavisi denir. Eski yıllarda bu durumdaki dişlere çekim yapılırken artık kanal tedavisi ile dişler çok uzun yıllar ağızda tutulabilmektedir.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
*  Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet ,
*  Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe ,
*  Kendi kendine özellikle de geceleri başlayan ağrı,
*  Dişin renk değiştirmesi, diş bölgesindeki şişlik,
   dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı yada elle hissedilen şişlik
Kanal Tedavisi Yapılırken Ağrı Hissedilirmi?
Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde tedavi sırasındaki ağrı en aza indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet ya da ağrı olabilir.
 
Tüm bu şikayetler için ağrı kesici alınması hekiminiz tarafından önerilebilmektedir.
Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilirmi?

Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir. 

Kanal Tedavisi Dişi Öldürürmü?
" Kanal tedavisi dişi öldürür " düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz.